Karolina Głowacka (Radio Naukowe), Paulina Górska (Lepszy klimat) oraz Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski (Podkast amerykański) to tegoroczni nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego w kategorii „Autor internetowy”. Nagroda zostanie wręczona po raz drugi, a zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali, która odbędzie się 21 listopada br.
Tegoroczna Kapituła obradowała w składzie: Anna Augustyn (Radio ZET), Magdalena Birecka (Tokfm.pl), Katarzyna Gandor (Kasia Gandor; laureatka 2022), Małgorzata Kilian (Stowarzyszenie Demagog), Bianka Mikołajewska (Wirtualna Polska), Patryk Pallus (Wirtualne Media), Konrad Piasecki (TVN24), dr hab. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska (Akademia Leona Koźmińskiego), Wawrzyniec Smoczyński (SWPS), Andrzej Stankiewicz (Onet), Jakub Wątor (Spidersweb.pl), dr Marcin Zaborski (SWPS/TVN24) i Katarzyna Radziwiłł – córka Andrzeja Woyciechowskiego. Nominowanych wyróżniono za:
- Karolina Głowacka – za prowadzenie popularnonaukowego podcastu Radio Naukowe, w którym w bardzo przystępny i ciekawy sposób rozmawia o nauce z naukowcami i naukowczyniami o aktualnych badaniach i wyzwaniach na przyszłość;
- Paulina Górska – za popularyzację i edukację społeczeństwa w zakresie tematów związanych z ekologią, klimatem i zrównoważonym rozwojem w podcaście "Lepszy Klimat" oraz skuteczne wykorzystywanie nowych mediów i innowacyjnych form przekazu;
- Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski – za prowadzenie najpopularniejszego polskojęzycznego podkastu „Podkast amerykański” przybliżającego wiedzę o historii, społeczeństwie i polityce Stanów Zjednoczonych, wypełniając lukę w tym zakresie w głównym nurcie mediów.
Celem Konkursu o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego „Autor Internetowy” jest nagradzanie autorów treści internetowych (w tym: ekspertów, publicystów, pasjonatów, dziennikarzy) tworzących poza głównym nurtem mediów – wyróżniających się rzetelnością, wiarygodnością, syntetycznym podejściem do poruszanych tematów, mających w danym roku istotny wkład w objaśnianie zagadnień i zjawisk ważnych społecznie oraz pozytywny wpływ na kształtowanie poglądów i postaw obywatelskich. Kandydatów do Nagrody mógł zgłosić każdy za pośrednictwem ogólnodostępnego formularza.
Zwycięzca oprócz honorowej statuetki otrzyma nagrodę finansową o wartości 30 tys. zł.
Pierwszą laureatką Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego została Katarzyna Gandor (2022).
W tym roku mecenasami i partnerami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego są: Partnerzy Merytoryczni: Stowarzyszenie „Demagog”, Instytut Monitorowania Mediów, Patronite, Uniwersytet SWPS; Partner Prawny: Kancelaria DZP. Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody głównej, a także w kategorii „Autor internetowy” jest Radio ZET. Mecenasami i fundatorami Nagrody „Dziennikarz dla planety” są Fundacja Climate Strategies Poland i KR Foundation.