Im. Andrzeja
Woyciechowskiego
Jedna z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce. Jej celem jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane.
W podcaście „Odkryć ukryte i niedopowiedziane” Iwona Kutyna, dziennikarka Radia ZET, rozmawia z finalistami konkursu o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2024.
Autorką najbardziej zasięgowych publikacji w lutym została Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej”, która opisywała zagraniczne podróże Karola Nawrockiego w latach 2017-2024. Comiesięczny raport „O tym się mówi” przygotowuje Instytut Monitorowania Mediów (IMM) we współpracy z Radiem ZET. Powstaje on w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.
Materiał o wykorzystywaniu przez Karola Nawrockiego luksusowego apartamentu należącego do Muzeum II Wojny Światowej niezgodnie z jego przeznaczeniem autorstwa Wojciecha Czuchnowskiego i Krzysztofa Katka z „Gazety Wyborczej” okazał się najbardziej zasięgową publikacją dziennikarską stycznia br. Comiesięczny raport „O tym się mówi” przygotowuje Instytut Monitorowania Mediów (IMM) we współpracy z Radiem ZET. Powstaje on w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.
26 lutego 2025 r. odbyła się 20., jubileuszowa gala wręczenia Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Relacja wideo jest już do obejrzenia.
W 2024 roku publikacją dziennikarską o największym zasięgu okazał się tekst Jacka Harłukowicza z Onetu zatytułowany „Pół miliarda od PiS i niebotyczne marże. Tak zarabiał twórca Red is Bad. Ujawniamy podsłuchy CBA” – wynika z raportu „O tym się mówi” przygotowanego przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM) i Radio ZET. Cykliczne zestawienie powstaje w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.
Laureatką głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za rok 2024 została Renata Kim z tygodnika „Newsweek Polska”. Honorowe wyróżnienia otrzymali Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek („Uwaga!” TVN) oraz Szymon Opryszek (OKO.Press). W kategorii „Autor internetowy” zwyciężyli Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy podcastu „Crazy Nauka”, a nagroda „Dziennikarz dla planety” trafiła do rąk Magdy Łucyan (TVN/TVN24). Autorem najbardziej zasięgowej publikacji 2024 roku okazał się Jacek Harłukowicz z Onetu. Nagrody wręczono podczas uroczystej jubileuszowej gali, która odbyła się w Nowym Teatrze w Warszawie.
Już w najbliższą środę, 26.02, poznamy laureatów Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za rok 2024.
Ruszył nowy cykl podcastów „Demokracja w cieniu dezinformacji”, w których Mariusz Nowik rozmawia z ekspertami o dezinformacji i jej wpływie na procesy demokratyczne. Podcasty powstały w ramach 20. edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.
Jedenaście materiałów dziennikarskich otrzymało nominacje do głównej kategorii Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za rok 2024. Po trzy nominacje przyznano w kategoriach „Autor internetowy” oraz „Dziennikarz dla planety”. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas jubileuszowej 20. gali konkursu, która odbędzie się 26 lutego br.
Kapituła Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego w kategorii „Autor internetowy” wybrała nominowanych za rok 2024. Zostali nimi: Maciej Okraszewski (Dział Zagraniczny), Aleksandra i Piotr Stanisławscy (Crazy Nauka) oraz Hubert Walas (Good Times Bad Times). Nagroda zostanie wręczona po raz trzeci, a zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali, która odbędzie się 26 lutego br.
Aż trzy artykuły Pawła Figurskiego i Patryka Słowika z Wirtualnej Polski znalazły się w TOP 5 najbardziej zasięgowych publikacji grudnia 2024 roku. Wszystkie dotyczyły działalności ministra nauki Dariusza Wieczorka. Największy zasięg uzyskały ustalenia dziennikarzy z tekstu „Minister Wieczorek ujawnił dane sygnalistki. >Zaufałam, teraz jestem szykanowana<”. Comiesięczny raport „O tym się mówi” przygotowuje Instytut Monitorowania Mediów (IMM) we współpracy z Radiem ZET. Powstaje on w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.
Ruszyło II Forum Dziennikarskie 2024, które jest częścią projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Realizują go studenci Uniwersytetu SWPS, a jego motyw przewodni brzmi „Dwa światy, dwa punkty widzenia. Wyzwania mediów XXI wieku”.
I Forum Dziennikarskie odbyło się 16 listopada 2022 roku i było częścią projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jego temat przewodni brzmiał „Media i wojna. Między informacją a propagandą”.